środa, 31 sierpnia 2016

Muzeum Geologiczne PIG - PIB

Środowe zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, które istnieje już ponad 90 lat. 





W swoich zbiorach Muzeum przechowuje i eksponuje pełny zakres materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej Polski.

Różnorodność ekspozycji zainteresuje każdego: bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości ułożone są w tematyczne wystawy. Znajdziecie tu szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcję polskiego dinozaura - dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) i tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie. Całość uświetniają: model pustyni i naturalnej wielkości rekonstrukcja jaskini. Ekspozycja jest interesująca zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. 

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zresztą zdjęcia mówią same za siebie:













































Piękne prawda? Nas też zachwyciły, prawie zapomnieliśmy po co przybyliśmy do Muzeum, a przed nami jak się potem okazało było nie lada wyzwanie.... Bo musimy Wam przyznać, że zadania z tego muzeum sprawiły nam najwięcej trudności. Albo nie udało nam się naszym detektywistycznym okiem odnaleźć wszystkich odpowiedzi, albo ich tam po prostu nie było i rodzice jeszcze pewnych zagadnień w internecie szukali  ;) Co my byśmy bez tych rodziców zrobili!

A zagadnienia na kartach dotyczyły Zygmuntówki. Zobaczcie na zdjęciach, co Wam ona przypomina? ;) My tej wędliny nie lubimy, ale rodzice czasem ją podjadają, wiecie już o jaką wędlinę chodzi? 









Geologiczna Zygmuntówka to skała - jeden z najbardziej efektownych kamieni dekoracyjnych Polski. Składa się z szarych, czerwonawych lub niemal czarnych fragmentów skalnych widocznych na czerwono-brązowym tle. Skała, która składa się z obtoczonych dużych fragmentów skał tkwiących w spoiwie jest określana mianem zlepieńca

Wiecie skąd wywodzi się jego nazwa? Otóż, zlepieniec budujący Czerwoną Górę w Górach Świętokrzyskich jest nazywany zlepieńcem zygmuntowskim lub zygmuntówką, ponieważ w latach 1643-1644 wykonano z niego trzon pierwszej kolumny Zygmunta III Wazy na placu zamkowym w Warszawie. Po przebudowie kolumnę zmieniono, a trzon z zygmuntówki można obecnie obejrzeć w lapidarium przy murach Zamku Królewskiego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz