wtorek, 30 sierpnia 2016

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”

We wtorek rozpoczęliśmy od "Przystanku Historia" Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, gdzie każdy kto interesuje się najnowszymi dziejami Polski, może poszerzyć swoją wiedzę.

Na sali wystawienniczej, co miesiąc prezentowana jest nowa wystawa, jest również czytelnia i księgarnia wydawnictw IPN oraz można uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, co czyni z Centrum miejsce atrakcyjne dla szerokiej grupy odbiorców.

Obecnie do 10 września czynna jest wystawa „First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej”, przygotowana przez Oddział IPN w Łodzi, która ukazuje szlak bojowy żołnierzy Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i I Armii WP, którzy walczyli na różnych frontach, na ziemiach ojczystych i na innych kontynentach, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Tu znajdziecie więcej informacji, na wszystkie imprezy wstęp wolny:

W budynku, w którym obecnie znajduje się Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia" była kiedyś znana restauracja o nazwie Cristal-Budapest.





Kelner Adam Dyłka w restauracji Cristal Budapest (Fot. Adam Kozak / AG)



Centrum Edukacyjne IPN mieści się przy ul. Marszałkowskiej 21/25 niedaleko Pl. Zbawiciela, mieliśmy obawy czy w centrum Warszawy uda nam się w miarę blisko zaparkować, a tu proszę - zdjęcie z zaparkowanego samochodu, naprzeciwko Centrum. Da się? Da się! :)
 


A tu już gromadka gotowa przed wejściem, żądna wrażeń i rozwiązywania zagadek ;)


W środku rozpoczęliśmy zwiedzanie od rozwiązywania zagadek z kart - w związku z tym, że w naszej załodze są młodsze dzieci (5 lat) i starsze (8,10 lat) wydrukowaliśmy dwie karty, by poziom trudności był dopasowany do wieku.

Zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu o barach mlecznych, w którym znaleźliśmy odpowiedzi na dwa pytania. 


Następnie w jednej z sal Centrum szukaliśmy przedmiotów, które są pozostałością po restauracji Cristal-Budapest. Możecie porównać poniższe zdjęcie ze zdjęciem u góry z restauracji, może i Wam uda się rozwiązać tą zagadkę? ;) 


Na koniec trochę matematyki, by wyliczyć średnią pensję w Polsce w 1983r. i karty zostały wypełnione :)

Na koniec oglądaliśmy wystawę dot. polskich żołnierzy, którzy walczyli na różnych frontach, na ziemiach ojczystych i na innych kontynentach. 




Na zdjęciach znak Polski Walczącej, maszyna szyfrująca "Enigma"  - to coś dla taty, który był w tym czasie w pracy, ale sam konstruuje różne maszyny i roboty :) 

   

Ostatnie spojrzenie na hol i ruszamy w dalszą drogę. :)









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz