poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Stacja Muzeum

Gabrysia z Olą są na obozie, zatem wybieramy z Antkiem Muzeum idealne "dla chłopaka" - fana ciuchci ;) Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. O Stacji już trochę pisaliśmy dwa lata temu, nie będziemy się powtarzać... ;) 

Najważniejsze informacje:
  • gdzie się znajduje Stacja Muzeum: ul. Towarowa 3 przy Pl.Zawiszy (dawny dworzec Warszawa Główna Osobowa)
  • czynne: codziennie w godz. 10-18
  • cena biletów dla naszej rodziny: bilet rodzinny - 35 zł (2 osoby dorosłe + 3 dzieci), ale w poniedziałki jest wstęp bezpłatny
W muzeum do zwiedzenia mamy 3 sale:
  • W pierwszej sali znajduje się kolekcja pokazująca w układzie chronologicznym dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce. 








W obu salach są makiety, które po wrzuceniu monet można uruchomić, udało się zobaczyć działanie każdej z nich. :)







Można na "niby" kupić bilety w kasie biletowej ;)

- "Poproszę bilet do Stacji Muzeum!" :)


- "Bardzo proszę" ;)


A potem bilet powrotny do domu:
- "Czy jest Pan pewien, że chce Pan już opuścić Stację Muzeum?" (spójrzcie na minę Antka w odbiciu na szybie ;))



Część zadań z kart dotyczyła obiektów i zdjęć właśnie z tej sali. Musieliśmy znaleźć fotografie przedstawiające przyjazd Józefa Piłsudskiego w grudniu 1916r. do Warszawy oraz zniszczonych dworców Petersburskiego i Kowelskiego, plansze, oraz model parowozu TR21 i odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Udało się znaleźć odpowiedzi na wszystkie z nich :)   







  • Ekspozycja jest kontynuowana w drugiej sali wystawowej. Bogatą część kolekcji w tej sali stanowią różne eksponaty (umundurowanie, szpady do mundurów paradnych, hełm kolejowej straży pożarnej, liczne odznaki, zegarki kolejarskie, sztandary, pamiątkowe medale); archiwalia (np.: dokumenty osobiste kolejarzy, rozkłady jazdy, bilety kolejowe, patenty na maszynistę); urządzenia (np. nastawnia, semafory, aparaty telefoniczne i telegraficzne, dworcowe zegary, różnego typu lampy kolejowe oraz ręczne latarki sygnalizacyjne świecowe, karbidowe i naftowe).
 







W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli taboru (ok. 200 egz.), w skład którego wchodzą: modele parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz wagonów pasażerskich i towarowych, a także kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwycają precyzją wykonania.


W drugiej sali, by odpowiedzieć na pytania musieliśmy znaleźć nazwisko pianisty, którym nazwaną jedną z odznak pociągów pancernych, odszukać jak nazywał się pierwszy, regularny pociąg pancerny Wojska Polskiego oraz wyszukać fotografię i pocztówkę, na których były przedstawione przedmioty stanowiące rozwiązanie zagadek.




  • W trzeciej, najmniejszej sali wystawowej mieści się odwzorowany Salonik Recepcji Rządowej, otwarty na Dworcu Warszawa Główna w 1955 r. w związku ze Światowym Festiwalem Młodzieży w stolicy. Służył przez wiele lat do obsługi krajowych i zagranicznych delegacji rządowych.
Tu tylko zajrzeliśmy, by sobie przypomnieć jak wygląda, bo nie było pytań dotyczących tej sali.




No i nie można pominąć tego co na zewnątrz :) Skansenu!

Skansen Stacji Muzeum stanowi największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu. Liczy 50 jednostek, zbudowanych w różnych okresach historii kolejnictwa. Na początku trasy zwiedzania godne podziwu są unikaty na skalę międzynarodową, tj.: Salonka Bieruta i pociąg pancerny i wiele innych. W dalszej części skansenu największą grupę stanowią parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają: lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne spalinowe i tabor wagonowy. 
Eksponaty, do których prowadzą żółte schodki można również zwiedzić w środku!


Salonka Bieruta

Pociąg pancerny


Drezyna

Wagon pocztowy















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz