wtorek, 28 sierpnia 2018

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego mieści się w Pruszkowie.
Mieszkamy całkiem niedaleko, a w ciągu roku szkolnego bywamy w Pruszkowie bardzo często, bo Gabrysia i Ola uczęszczają tam do szkoły muzycznej.

Latem, co prawda, nie ma zbyt wielu okazji, by pojechać do Pruszkowa, ale pomyśleliśmy, że warto byłoby się tam wybrać i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zwiedzić dwa muzea, właśnie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz Muzeum Figur Stalowych na Skupie Złomu przy Czołgu. 

Mieszkamy na zachodnim Mazowszu i właśnie na tych terenach: Pruszkowa, Milanówka, Błonia, Grodziska Mazowieckiego, w dolinach niewielkich rzek - Pisi, Pisi Tucznej, Utraty, Zimnej Wody, żyli ludzie, którzy trudnili się się niezwykłym rzemiosłem - wytapiali żelazo dla swoich sąsiadów. Na wystawie można się dowiedzieć więcej o ich życiu codziennym.

Muzeum jest nowoczesne. Można je zwiedzać używając audioprzewodnika ze słuchawkami. 
Pani na recepcji ostrzegała, że nagrane opowieści są przydługie, ale postanowiliśmy spróbować. (i faktycznie Antek po wysłuchaniu kilku punktów odniósł audioprzewodnik na recepcję ;))




Wśród zastosowanych form prezentacji szczególne miejsce zajmuje przygotowana w formie projekcji holograficznej rekonstrukcja malowanego pucharu szklanego – najcenniejszego zabytku znajdującego się w zbiorach Muzeum, który pochodzi z terenu Cesarstwa Rzymskiego. Puchar odkryto na cmentarzysku w Zaborowie w grobie starożytnego hutnika.




Kolejną ciekawostką jest obraz ukazujący życie w osadzie sprzed 2 tys. lat. Film przygotowano w technologii 360 stopni, dzięki czemu zwiedzający może swobodnie sterować perspektywą i rozglądać się dookoła filmowanej przestrzeni. 




Na uwagę zasługują również prezentowane na wystawie pełne, wierne źródłom archeologicznym, rekonstrukcje uzbrojenia i ubrania legionistów rzymskich oraz stroju zamożnego obywatela.



Jest także wiele innych eksponatów, wykopalisk, artykułów użytku codziennego, rekonstrukcja pieca hutniczego, wrzeciono oraz wiele ozdób, które starożytnym kobietom przywozili rzymscy kupcy.














Zagadki wcale nie były takie łatwe, troszkę musieliśmy się naszukać ukrytych przedmiotów, domyślić się jakiego zwierzęcia kości wykopano podczas badań (zwierzę to, kiedyś składano w ofierze bóstwom), zaglądać do drewnianej skrzyneczki, wnikliwie przyglądać się elementom uzbrojenia (tarczy), ale ostatecznie się udało i wszystkie krateczki z odpowiedziami uzupełniliśmy :)

Następnie podjechaliśmy na Skup Złomu w Pruszkowie, by zwiedzić Muzeum Figur Stalowych. I niestety nic nie zobaczyliśmy :( Na stronie internetowej nie udało nam się znaleźć na ten temat informacji, ale Muzeum powędrowało do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie :( Wydawało nam się, że to tylko kolejny oddział muzeum, dobrze, że chociaż czołg został ;)



Ale na pewno te muzeum zwiedzimy - jeśli nie w Pruszkowie to w Warszawie, bo brzmi i wygląda to bardzo ciekawie. Inspiracją powstania Muzeum Figur Stalowych było Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie. Figury metalowe są imponujących rozmiarów - są to roboty, bohaterowie kreskówek, filmów animowanych, postacie filmowe, samochody - a wszystko to powstało w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz